Cechy idealnego studenta

Student

Wielu młodych ludzi wciąż uważa, że po ukończeniu studiów pracodawcy sami zapukają do ich drzwi, a sukces, także finansowy, jest na wyciągnięcie ręki. Niestety, jest to nieco mylne przekonanie. Studia dają szansę rozwoju, ale sukces zawodowy to efekt ciężkiej pracy studenta. Ponadto, aby studia skończyć, trzeba się postarać. Jaki powinien być student idealny?

Studia jako czas na rozwój

Podstawowym zadaniem uczelni jest przede wszystkim rozwijanie horyzontów myślowych i wykształcenie w studentach umiejętności samodzielnego uczenia się, pracy w zespole i rozwiązywania problemów. Młody człowiek ma szansę przebywać z wykształconymi, mądrymi ludźmi, z którymi może rozmawiać, przy okazji rozwijając siebie i odnajdując swój potencjał. Nauczy się od nich wielu rzeczy, ale tylko wtedy, gdy będzie tego chciał. Renomowane uczelnie preferują takie podejście do procesu dydaktycznego, w którym po informację odsyła się do książek i opracowań. Nacisk zaś kładzie się na to, by pozwalać studentom na rozwijanie własnej osobowości, co sprawi, że czas studiów nie będzie zmarnowany.

Studia – najlepszy czas na nabywanie ważnych umiejętności

Naturalnym jest, że studenci lubią się bawić. W końcu młodość jest najlepszym czasem na zabawę. Należy jednak pamiętać, że warto także się rozwijać. Studenckie koła to doskonała okazja na doskonalenie wiedzy zdobywanej na studiach. Ponadto, warto pracować nad pewnymi cechami osobowości i kompetencjami miękkimi, czyli komunikatywnością, umiejętnością współpracy, odpowiedzialnością, systematycznością, opanowaniem i odpornością na stres. W czasie studiów warto także poświęcić czas na naukę języków obcych, których znajomość jest bardzo pożądana przez przyszłych pracodawców.

Co robić, by studia nie były czasem straconym?

30 godzin zajęć to czas na realizację programu jednego przedmiotu studiów, ale można go poświęcić także na odpowiedzi na pytania. Student powinien być ciekawy świata i powinien pytać – w końcu to jego czas na poszukiwanie odpowiedzi. Musi pamiętać, że na zajęciach dostaje tylko impuls do własnych poszukiwań. Jakkolwiek to zabrzmi, sam decyduje tym, co zrobi ze swoim potencjałem. W czasie studiów trzeba skupić się na własnym rozwoju. Warto zastanowić się nad założeniem koła naukowego lub organizacji studenckiej, by móc zrobić coś ciekawego w większej grupie ludzi, choćby zrealizować interesujący projekt. Należy pamiętać, iż inwestycja w proces edukacji zawsze się zwraca. Czas poświęcony na naukę, rozwój, pracę, czytanie i poznawanie czegoś nowego to zawsze dobry czas, który przybliża do sukcesu, jakim jest pełne pasji życie. Programy praktyk, staże, wyjazdy zagraniczne to bardzo dobra okazja do rozwinięcia swoich kompetencji i sprawdzenia się w innym środowisku.

Studia to ważny czas w życiu człowieka. Za kilka lat pewnie nie będzie pamiętać wszystkich towarzyskich spotkań, ale z pewnością ślad zostawią w nim chwile spędzone na nauce, ważnych rozmowach i poszerzaniu horyzontów. Warto prawdziwie studiować, by później móc cieszyć się zawodowym sukcesem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *