Jak dbać o kręgosłup w pracy

 

 

W chwili obecnej wiele osób wykonuje pracę w pozycji siedzącej przez wiele godzin dziennie. Tymczasem nieodpowiednia postawa podczas siedzenia sprzyja powstawaniu schorzeń kręgosłupa. Kręgosłup jest podporą całego ciała i to od niego w dużej mierze uzależniona jest ogólna sprawność. Warto więc zadbać o odpowiednią ergonomię środowiska pracy.

 

Jakie krzesło do biura?

 

Na kręgosłup wpływa przede wszystkim postawa przyjmowana podczas siedzenia. Z tego powodu fotel przeznaczony do biura musi być odpowiednio przystosowany i posiadać szereg regulacji. Najważniejsza jest regulacja wysokości umożliwiająca ułożenie nóg pod kątem 90 stopni oraz regulacja wysokości i pochylenia oparcia. Dobrze jeśli fotel posiada wyprofilowanie dopasowane do krzywizn ciała oraz podłokietniki. Czasem przydatny bywa także podnóżek, ale ustawiony musi być pod odpowiednim kątem, aby nogi mogły spoczywać bezwysiłkowo.

 

A co z biurkiem?

 

Ergonomia środowiska pracy związana jest także z odpowiednio dobranym biurkiem. Kluczową kwestią w tym przypadku jest to czy wysokość biurka pokrywa się z wysokością podłokietników fotela. Jest to istotne, gdyż tylko równe ułożenie ramion jest gwarancją prawidłowego przepływu krwi w kończynach, a ponadto likwiduje niepotrzebne naprężenia ścięgien i nadgarstków. Monitor z kolei powinien znajdować się na odległość około 50-70 cm. Warto pamiętać, że obraz musi wyświetlany być dokładnie na linii wzroku, jeśli będzie znajdować się wyżej spowoduje nadmierne obciążenie górnego odcinka kręgosłupa oraz nienaturalne ułożenie karku.

 

Dobrze wybrane biurko powinno mieć dużo miejsca na fotel i nogi oraz być na tyle szerokie i głębokie, aby zmieściły się na nim wszystkie niezbędne podczas pracy akcesoria i to w odpowiedniej odległości. Jeśli blat jest dość wysoki, musi posiadać osobną półkę na klawiaturę. Z kolei podstawka przeznaczona na monitor nie może znajdować się w rogu biurka. Wprawdzie pozwala to na zaoszczędzenie nieco miejsca na środku blatu, ale jest nieergonomiczne, a wręcz szkodliwe. Wymusza bowiem nienaturalną postawę ciała, szczególnie niekorzystną dla karku. O wiele lepszym rozwiązaniem z punktu widzenia ergonomii środowiska pracy jest biurko narożne.

 

Biurka stojące

Modern workplace

W ostatnim czasie w wielu środowiskach pojawia się powoli trend pracy na stojąco, która rzekomo zwiększa produktywność. Nie wpływa to jednak korzystnie na zdrowie kręgosłupa. Biurko stojące ma jednak swoje plusy w sytuacji, gdy pracownicy czują ból podczas pracy siedzącej lub wykonują naprzemiennie pracę siedzącą i stojącą. Wówczas warto zainwestować w model z regulacją wysokości manualną lub elektryczną.

 

Najlepiej jednak pracę na stojąco przeplatać z siedzącą i to nawet co kilkadziesiąt minut. Nie trzeba zmieniać biurka, wystarczy na chwilę od niego po prostu odejść. Trzeba jednak pamiętać cały czas, że nieważne od miejsca ramiona powinny znajdować się na właściwej pozycji względem komputera. Kluczem do zachowania zdrowego kręgosłupa są także częste przerwy i dbanie o właściwą pozycję. Podczas pracy stojącej przydatne mogą być również specjalne maty np. do jogi, które odciążają stawy podczas długotrwałego stania w miejscu.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *