Dlaczego warto studiować turystykę i rekreację?

studia

Żyjemy w czasach, gdy można w pełni realizować swoje pasje, a z pasji tych uczynić sposób na zarabianie. Stare przysłowie mówi, że kto z pasji uczynił pracę, ten nigdy nie będzie czuł zmęczenia swoimi obowiązkami. Powinni pamiętać o tym zwłaszcza młodzi ludzie, którzy stoją przed wyborem kierunku studiów. Dla wielu z nich pasją jest turystyka, studia z tej dziedziny są więc idealnym wyborem.

Turystyka, studia – czego będziemy się uczyć?

Na większości uczelni wyższych nie ma kierunku turystyka, studia te zazwyczaj nazywane są „Turystyka i Rekreacja”. Ten ciekawy, interdyscyplinarny kierunek studiów łączy w sobie wiedzę z zakresu nauk przyrodniczych, społecznych i ekonomicznych. Program nauczania obejmuje także nauki o zdrowiu i kulturze fizycznej. Są to studia skierowane dla osób, które chcą organizować wyjazdy turystyczne lub pracować w biurach turystycznych, hotelach czy ośrodkach wypoczynkowych. Jeśli kogoś interesuje turystyka, studia powinny być dla niego ważnym, ale nie jedynym miejscem, w którym zdobywa wiedzę. Ten kierunek nauczania umożliwia studentom zaznajomienie się z problematyką funkcjonowania przedsiębiorstw na rynku usług turystycznych oraz wszelkich rodzajów turystki.

Dla kogo są te studia – turystyka zaprasza

W zasadzie każdy, kto ma ochotę i możliwości, może podjąć takie studiować – turystyka to bardzo ciekawy i rozwijający kierunek. Pięć lat nauki powinno jednak przynieść pozytywny efekt w postaci dobrej pracy, wybierzmy więc kierunek zgodny z naszymi zdolnościami i predyspozycjami. Absolwent studiów turystyka musi dobrze znać świat wraz z jego warunkami przyrodniczymi i geograficznymi. Powinien także posiadać empatię i duże zdolności komunikacyjne, gdyż przyjdzie mu pracować z ludźmi, z którymi zawsze powinien znaleźć wspólny język. Kompetencje komunikacyjne też są potrzebne, gdyż podczas kariery zawodowej na pewno przydarzy się męczący klient. Przyszły specjalista od turystyki musi umieć kierować i samodzielnie planować złożone przedsięwzięcia turystyczne, właściwie zaplanować i przeprowadzić wycieczkę, zajęcia czy inne imprezy rekreacyjne, a także swobodnie komunikować się w przynajmniej jednym języku obcym.

Studia – turystyka to atrakcyjny kierunek?

Jeśli podróże to nasza pasja i chcielibyśmy innych ją zarazić, turystyka, studia i zainteresowania mogą być dobrą kompilacją prowadzącą do sukcesu, ale musimy pamiętać, że bardzo ważny jest samorozwój. Program nauczania często jest okrojony i brakuje w nim zajęć dotyczących znaczenia kultury dla rozwoju danego regionu. Ponadto, na studiach za mało jest zajęć praktycznych, a często nie są one adekwatne do potrzeb rynku turystycznego.

Turystyka – studia ciekawe i rozwijające, ale zanim się na nie zdecydujemy, musimy wiedzieć, że czeka nas dużo nauki, która trwać będzie wiecznie, gdyż rynek turystyczny jest tak duży, że będziemy musieli wciąż się dokształcać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *