Jaki kierunek wybrać na studiach podyplomowych?

Ukończenie studiów nie oznacza, że już nigdy nie będziemy musieli się uczyć. Poza koniecznością ciągłego poznawania nowych rzeczy, być może będziemy musieli dokształcać się na studiach podyplomowych. Rynek pracy się zmienia, stąd ciągła potrzeba dokształcania się i zdobywania nowych kwalifikacji zawodowych, co ma być szansą na awans. Jakie kierunek studiów wybrać?

Dla kogo są studia podyplomowe?

Studia podyplomowe np: https://www.podyplomowe.ue.wroc.pl/studia.html to studia przeznaczone dla osób, które już mają dyplom ukończenia studiów licencjackich lub magisterskich. Doradcy zawodowi twierdzą, że studia podyplmowe powinny podejmować głównie osoby pracujące, o ugruntowanej pozycji na rynku pracy, które chciały uzupełnić lub uaktualnić swoją wiedzę w danej dziedzinie. Obecnie cieszą się dużym zainteresowaniem także wśród młodych ludzi, którzy właśnie zdobyli tytuł licencjata czy magistra. Zdaniem specjalistów nie jest to dobre rozwiązanie, gdyż przed doszkalaniem warto trochę popracować, choćby na stażu, by przekonać się, co nas interesuje i czym chcemy się zajmować. Studia podyplomowe to dobre rozwiązanie także dla osób po bardzo popularnych kierunkach, które chcą się wyróżnić wśród innych kandydatów na rynku pracy. Inwestycja w siebie i zdobywanie nowych umiejętności to dla pracodawcy informacja, że kandydat ma aktualną wiedzę i jest specjalistą w danej dziedzinie.

Jakie studia podyplomowe wybrać?

Wybór kierunku studiów podyplomowych musi być świadomą i przemyślaną decyzją, która będzie miała pozytywny wpływ na rozwinięcie naszej kariery. Zapisywanie się na przypadkowy kierunek jest błędem, gdyż tylko stracimy pieniądze, a nie nauczymy się niczego pożytecznego. Przed podjęciem decyzji zapytajmy pracodawcę, czy ma jakieś oczekiwania. Być może potrzebuje kogoś o konkretnych umiejętnościach, a z pewnością woli wyszkolonego pracownika, którego zna od wielu lat. Pamiętajmy, że nie warto decydować się na studiowanie czegoś, co później w rzeczywistości nam się nie przyda. Weźmy pod uwagę także prestiż uczelni, gdyż renomowane szkoły proponują studia na wysokim poziomie, a zajęcia zazwyczaj prowadzą dobrzy specjaliści. Dobrze jeśli nie są to wyłącznie sami nauczyciele akademiccy, ale także praktycy, których wiedza jest oparta na przykładach z ich pracy zawodowej. Kierunek studiów podyplomowych trzeba wybrać tak, by zdobywane na zajęciach umiejętności były przydatne w codziennej pracy. Nauczyciel może zdobywać kwalifikacje do nauczania kolejnego przedmiotu, a tłumacz zdobyć dodatkowe umiejętności, które pozwolą na pracę np. podczas specjalistycznych konferencji czy szkoleń.

Studia podyplomowe to szansa na zdobycie dodatkowej wiedzy i kompetencji, które mogą pomóc w zdobyciu wymarzonej pracy. Wybierzmy kierunek studiów zgodny ze wykształceniem, predyspozycjami i planowaną ścieżką kariery.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *