Kursy czy szkolenia, co lepsze?

kursy szkolenia

Obecnie dyplom ukończenia studiów wyższych nie wystarcza, by zdobyć upragnioną pracę. Ważne są także dodatkowe umiejętności i kompetencje, które można zdobyć na kursach i szkoleniach. Po jakich kursach mamy większe szanse na znalezienie dobrej pracy? A może lepiej zapisać się na studia podyplomowe?

Co poza studiami podyplomowymi? Jaka jest oferta szkoleń?

Wiele osób zapisuje się na studia podyplomowe, które są stosunkowo drogie i trwają długo (3 semestry). Część zdobytej tam wiedzy może nam się w ogóle nie przydać. W związku z tym, warto przeglądać ofertę kursów i szkoleń, by wybrać to, co naprawdę się przyda i zwiększy szansę na zdobycie wymarzonej pracy. Dla osób już zatrudnionych również oferuje się wiele kursów, ale zanim podejmie się decyzje o wyborze konkretnych szkoleń, warto skonsultować się z pracodawcą. A czym się różnią kursy od szkoleń? Kurs to działanie mające na celu nauczenie pewnej umiejętności, od zera, bądź od pewnego poziomu i ze z góry zamierzonym celem. Szkolenie natomiast ma na celu doskonalenie pewnych umiejętności, jak na przykład zarządzanie zespołem, negocjacje, komunikacja. Można przeprowadzać szkolenia wewnętrzne dla pracowników. Jeśli więc pracownik coś umie, a pracodawca chce, by się douczył, nie szuka mu studiów podyplomowych, ale zapisuje na szkolenia. Jeśli zaś ma się nauczyć czegoś nowego (np. obsługi jakiegoś urządzenia), trzeba zapisać go na kurs. Popularne są szkolenia, które pozwalają zdobyć i usystematyzować bardzo specjalistyczną wiedzę. Na rynku edukacyjnym dostępne są specjalistyczne kursy, przeznaczone na przykład dla wyższej kadry menadżerskiej, które kosztują więcej niż semestr studiów, ale cieszą się dużą renomą, a ich ukończenie zwiększa szanse na rynku pracy. Kursy i szkolenia najczęściej obejmują wąski zakres wiedzy, przez co łatwo jest dokonać wśród nich wyboru.

Rezygnujmy ze studiów podyplomowych. Jakie szkolenia warto podejmować?

Warto podejmować szkolenia z dziedziny związanej z naszymi studiami bądź dotychczasową ścieżką zawodową. Zawsze opłacalne jest doskonalenie umiejętności miękkich, czyli zdolności komunikacji werbalnej i niewerbalnej, asertywności, empatii, umiejętności kooperacji, rozwiązywania problemów czy autoprezentacji. Kompetencje zawodowe można stosunkowo łatwo wzmacniać, rozwijać i szkolić, ale umiejętności miękkie są o wiele trudniejsze do rozwinięcia, a przydają się w każdej dziedzinie życia. Nie ma studiów podyplomowych z kompetencji miękkich, ale są szkolenia z tej dziedziny, a są szczególnie ważne w branżach i na stanowiskach polegających na pracy z ludźmi, gdzie ich brak może skutkować poważnymi problemami w zespole.

Człowiek powinien uczyć się przez całe życie. Nie zawsze musimy zapisywać się na studia podyplomowe. Warto brać udział w szkoleniach i kursach, które będą podnosić nasze kompetencje i umiejętności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *