Co może pomóc w nawiązywaniu kontaktów branżowych

spotkanie w firmie

Posiadanie licznych kontaktów branżowych jest niezwykle ważną kwestią, jeśli chcemy, żeby nasza firma osiągnęła sukces. Początkujące przedsiębiorstwa nie mogą pochwalić się rozbudowaną siecią kontaktów, zawsze jednak można je zdobyć. W jaki sposób to zrobić?

Postaw na targi i konferencje

Branżowe eventy, takie jak konferencje i targi, w znaczący sposób przyczyniają się do poszerzenia kontaktów biznesowych. Można na nich spotkać wiele liczących się w naszym sektorze przedsiębiorców, dostawców, osób, które w przyszłości mogą stać się potencjalnymi partnerami biznesowymi. Warto więc już na początku roku stworzyć harmonogram wydarzeń, które nas interesują i mogą zaowocować nawiązaniem licznych znajomości. Jak przygotować się do zbliżającego się eventu? Przede wszystkim postaw na ulotki i wizytówki, które rozdasz podczas targów lub na konferencji. Muszą one zawierać czytelne informacje dotyczące branży, w której działasz, Twoje stanowisko, numery kontaktowe, adres www firmy oraz służbowy e-mail. Jakie treści umieścić z kolei na ulotce? Najważniejszy jest zakres działalności firmy, przybliżona oferta oraz dane do kontaktu. Dzięki temu szansa, że potencjalny kontrahent zwróci się do Ciebie w razie potrzeby jest zdecydowanie większa. Oprócz rozdawania wizytówek, niezwykle ważne jest również ich zbieranie. Żeby jednak ta strategia przyniosła wymierne rezultaty, musisz umieć wykorzystać kontakty, które pozyskałeś. Kilka dni po evencie skontaktuj się z rozmówcą, którego poznałeś, nawiąż do odbytej w trakcie targów rozmowy, prześlij obiecaną ofertę.

Szukaj kontaktów poza pracą

Łączenie pracy z życiem prywatnym nie jest pochwalane przez trenerów biznesu oraz coachów, jednak w niektórych przypadkach może zaowocować poszerzeniem znajomości w branży. Masz agencję reklamową? Zajmujesz się fotografią? Prowadzisz szkołę tańca? Niezależnie od tego, w jakiej branży funkcjonujesz, zawsze miej przy sobie firmowe wizytówki, które w razie potrzeby wręczysz zainteresowanym osobom. Szansa na poszerzenie kontaktów może pojawić się przecież niespodziewanie – podczas kolacji z dawnym kolegą, na spotkaniu rodzinnym lub w trakcie załatwiania spraw w urzędzie miasta. Wszędzie możesz spotkać ludzi potencjalnie zainteresowanych Twoimi usługami, więc szkoda nie wykorzystać tej możliwości.

Korzystaj z portali społecznościowych

Popularne porzekadło głosi, że kogo nie ma w internecie, ten… nie istnieje. Coś w tym jest – żeby Twoja firma prężnie się rozwijała, musisz zacząć doceniać siłę portali społecznościowych. Warto stworzyć sobie konto na branżowych stronach, które zrzeszają ludzi chcących poszerzyć kontakty zawodowo-biznesowe (np. LinkedIn, Goldenline). Poznane w ten sposób osoby mogą w przyszłości stać się Twoimi kontrahentami. Nie jest to klasyczny sposób nawiązywania kontaktów branżowych, jednak we współczesnym świecie zaczyna odgrywać coraz większą rolę. Ważne jest również stworzenie strony na Facebooku, która ułatwi potencjalnym klientom i kontrahentom dostęp do usług Twojej firmy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *