Jak nauczyć się coachingu?

Coaching to słowo, które niedawno weszło do języka polskiego. Wielość definicji tego zjawiska może nieco przytłaczać. Czym jest coaching? Jest to system szkolenia, w którym pomaga się człowiekowi w odkrywaniu jego zdolności i potencjału. Tego typu kursy prowadzą specjaliści zwani coachami. Dobry, szanowany coach może osiągnąć sukces finansowy. Co zrobić, by zostać coachem?

Czym jest coaching?

Coaching jest specyficznym rodzajem szkolenia, w czasie którego trener spotyka się z jedną lub kilkoma osobami i pracuje z nimi nad wykształceniem lub doskonaleniem umiejętności, które są im potrzebne w pracy na pełnionym stanowisku. Coachowie pracują z klientami nie tylko w obszarach dotyczących kariery, ale pomagają także znaleźć właściwą drogę w sferze rozwoju osobistego czy relacji międzyludzkich. Dobrze prowadzony trening może być początkiem nowej drogi, gdyż pozwoli spojrzeć na swoje życie z innej perspektywy. Coaching zazwyczaj jest rozciągnięty w czasie, może trwać wiele miesięcy, co wynika z tego, że pracuje się nad zmianą sposobu myślenia, a to musi długo trwać.

Kto może zostać coachem?

Wiele osób marzy o tym, by być coachem. Wykonując ten zawód, nie można się nudzić. Praca w komfortowych warunkach, z chętnymi do nauki klientami i z szansą na wysokie zarobki, to bardzo atrakcyjna opcja. Czy każdy może być coachem? Z pewnością nie, gdyż poza umiejętnościami, których można się nauczyć, trzeba mieć pewne cechy wrodzone. Trener musi być osobą komunikatywną, cierpliwą, dokładną i życzliwą w stosunku do innych ludzi. Na wybór takiej kariery zawodowej może zdecydować się człowiek, który potrafi zbudować autorytet w oczach podopiecznych. Pełni rolę trenera, doradcy i opiekuna w jednej osobie, a do jej pełnienia musi być dobrze przygotowany.

zajęcia z coachingu

Jak zostać coachem?

Osoba, która wiele lat pracowała w innych firmach, a ma predyspozycje do bycia trenerem, może ryzykować zmianę ścieżki zawodowej, ale trzeba się do tej zmiany odpowiednio przygotować.

Doświadczenie zdobyte w kontaktach z innymi ludźmi jest ważne, ale braki w wiedzy trzeba nadrobić.

Można wybrać studia podyplomowe lub szkolenia z coachingu organizowane przez szkoły trenerów. Poza technikami szkoleń i wiedzą z zakresu psychologii, trzeba nauczyć się także sztuki skutecznej

argumentacji, prezentacji i prowadzenia wystąpień publicznych. Zanim zdecydujemy się na naukę w jednej ze szkół trenerskich, sprawdźmy, czy program zajęć zawiera również trening interpersonalny, a ich tematyka jest odpowiednio szeroka. Zajęcia powinny być prowadzone metodami aktywnymi (dyskusja, gry psychologiczne, studium przypadku, symulacje i zabawy), a uczestnicy kursu czy szkolenia mogą prowadzić własne warsztaty.

Szkolenia z coachingu przygotowują do pełnienia ważnej roli trenera, który nie tylko uczy i doradza, ale pomaga na nowo odkryć siebie. Wybierzmy kurs, którego program jest odzwierciedleniem praktycznych doświadczeń trenerów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *