Czy opłacają się studia za granicą?

Studia za granicą to wyzwanie dla wszystkich, którzy chcą zmienić otoczenie i podszkolić język. To także świetna alternatywa dla każdego żaka, który marzy o poznaniu innego kraju od podszewki. Czy jednak studiowanie za granicą to opłacalna inwestycja z punktu widzenia przyszłej kariery zawodowej?

Stypendium lub oszczędności

Opłacalność nauki poza granicami kraju można rozpatrywać w dwóch kategoriach – finansowej i pozafinansowej. Pierwsza z nich dotyczy głównie sposobu finansowania studiów, druga natomiast obejmuje także czas następujący po zakończeniu edukacji i przekłada się na szanse związane ze znalezieniem atrakcyjnej pracy. Jeżeli myślisz o studiach za granicą, masz do wyboru dwie opcje – wyjazd na kilka semestrów w ramach programu Erasmus lub złożenie papierów bezpośrednio na wybraną uczelnię i zaliczenie wszystkich lat nauki w innym kraju. Przewaga pierwszego rozwiązania polega na tym, że na cały czas wyjazdu otrzymujesz stypendium, które pozwoli Ci na utrzymanie się za granicą, a w niektórych przypadkach wystarczy także na kieszonkowe. W pozostałych przypadkach również możesz starać się o dofinansowanie, lecz otrzymasz je tylko wtedy, jeśli spełnisz warunki związane m.in. z niskimi dochodami Twojej rodziny. Z punktu widzenia opłacalności o wiele korzystniej jest zatem studiować za granicą w ramach programu Erasmus.

Pieniądze to nie wszystko

Niewątpliwą zaletą kontynuowania nauki na zagranicznej uczelni jest niemal perfekcyjne poznanie języka obcego. Jego znajomość z pewnością przyda Ci się nie tylko w trakcie studiowania, ale również po powrocie do domu. Pracodawcy cenią sobie bowiem kandydatów, którzy potrafią komunikować się z zagranicznymi kontrahentami. Studiowanie za granicą nauczy Cię też samodzielności, zwiększy Twoją pewność siebie i poszerzy horyzonty o zupełnie nowe doświadczenia. W czasie wolnym od nauki będziesz mógł poznać wybrany kraj od podszewki, a podczas weekendowych wycieczek obejrzeć najciekawsze atrakcje turystyczne. Nie mówiąc już o tym, że dzięki wyjazdowi na studia zyskasz szansę na poznanie wielu ciekawych ludzi, z którymi możesz kontaktować się także po powrocie do domu. A jeżeli będą to osoby o podobnych zainteresowaniach, to niewykluczone, że po zakończeniu studiów nawiążesz z nimi kontakty biznesowe.

Studia za granicą to połączenie nauki z darmowym kursem językowym i wycieczką turystyczną. Na pewno opłaca się więc na nie wyjechać, szczególnie w ramach programu Erasmus. A jeżeli czas spędzony za granicą będzie owocny, może zacząć procentować także wtedy, gdy wrócisz do Polski, choćby propozycjami międzynarodowej współpracy z kolegami ze studiów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *