W jaki sposób możemy uszczęśliwić naszego pupila

Dziś psy i koty są domownikami, członkami rodziny. Coraz rzadziej można spotkać psy przykute do budy łańcuchem, a dzikie koty zawsze moa liczyć na miseczkę mleka po sąsiedzku. Zdecydowanie wzrosła świadomość ludzi dotycząca potrzeb, zdrowia i sposobu życia naszych małych przyjaciół i chcemy dzielić się z nimi tym, co mamy najlepszego. Zwierzęta, tak jak i ludzie, lubią być czasem trochę porozpieszczane. Jak zrobić to mądrze?

Jedzenie, jedzenie i jeszcze raz jedzenie

Bez żadnego wątpienia – zwierzaki najbardziej lubią być rozpieszczane jedzeniem. Jeśli chcemy, by nasz najmniejszy i najbardziej włochaty członek naszej rodziny żył długo i zdrowo, warto zacząc od porządnej karmy. Zwróćmy uwagę na jej jakość  i skład. Zrezygnujmy z tych, które zawierają duże ilości sztucznych wypychaczy – barwników, spulchniaczy, konserwantów, galaret z wieprzowej żelatyny. Dobry skład – to tak jak w przypadku ludzkiego jedzenia – tylko naturalne składniki, a przede wszystkim jak najwięcej czystego mięsa. W przypadku kociej karmy unikajmy też zawartości zbóż.

A co z przysmakami? Koniecznie! Mogą być wspaniałą nagrodą za posłuszeństwo lub po prostu frajda – bo trudno się nie rozczulić na widok merdającego radośnie ogona i zadowolonego kociego mruczenia. Jeśli to niewielkie ilości – możemy zaszaleć z ukochanymi przez zwierzaki, choć nie do końca zdrowymi psimi i kocimi chrupkami, ale najlepiej będzie zainwestować w suszone mięso czy witaminowe pasty.White dog kissing it's owner lying on the grass

Spacery i zabawki

Największą frajdą dla naszego psiaka będą z pewnością długie spacery i dynamiczne zabawy z panem – koniecznie nagradzane smakołykami! Zamiast pięciu minut pod blokiem, pójdźmy z psiakiem na długi spacer gdzieś, gdzie będzie mógł się wyszaleć, obwąchać i pobawić z innym psami, wywąchać coś niezwykłego i pobiec za swoim znaleziskiem. To naprawdę niewiele, a jest przecież zdrowe i dla psiaka i dla nas samych.

Nie zapominajmy tez o kociakach – nawet z tymi, które nie wychodzą z domu, możemy się codziennie pobawić. Kupmy wędkę zakończoną piórkami – kot z radością na nią zapoluje. A na deser – kulka, z której po umiejętnym turlaniu wypadną smakołyki. Nie zapominajmy tez o zabezpieczeniu okien i balkonu siatką. Dziś możemy zamontować takie, które nie będą widoczne i drażniące, a naszemu pupilowi pozwolą na kontakt z otoczeniem – obserwację ptaków, owadów i wywąchiwanie sąsiadów.

Wygodne legowiska i codzienne czułości

Warto też zainwestować w wygodne i piękne legowisko. Oczywiście ryzykujemy, że pupilowi się nie spodoba i będzie spała raczej obok niego, ale jeśli w końcu uda się trafić w gust podopiecznego, będzie miał swoje miejsce na ziemi, wyśpi się w nim wygodnie, by mieć siłę na zabawy.

Nie skąpmy też czułości – dla naszych pupili jesteśmy całym światem. Podrapmy psa za uchem, przeczeszmy palcami grzbiet kota. Zwierzęta – jak żaden człowiek, potrafią odwdzięczyć się nam bezwarunkową, czystą miłości i zaufaniem, które rozczuli i zmiękczy nasze serce nawet po bardzo ciężkim dniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *