Studia podyplomowe jako kolejne drzwi do awansu

kursy

W obecnej sytuacji na rynku pracy dyplom wyższych studiów nie wystarcza, by zdobyć upragnioną pracę. Osób z tytułem magistra przybywa, więc pracodawcy są bardzo wybredni, gdyż mogą przepytywać i sprawdzać wielu kandydatów. W związku z tym, warto zapisać się na studia podyplomowe, które mogą stać się drzwiami do awansu.

Zanim zapiszemy się na studia podyplomowe

Błądzenie we mgle nie jest dobre w żadnej dziedzin życia. Zasada ta dotyczy także kreowania ścieżki kariery. Bez względu na to, czy już pracujemy, czy też może dopiero szukamy pracy, spokojnie zastanówmy się nad swoimi potrzebami. Musimy wiedzieć, czy chcemy się czegoś nauczyć, czy może popracować nad kompetencjami i umiejętnościami społecznymi, czyli związanymi z indywidualnym funkcjonowaniem jednostki. Zidentyfikowanie swoich potrzeb nie jest trudne, jeśli jasno określimy ścieżkę kariery zawodowej i dobrze znamy swoje predyspozycje. Jeśli nie potrafimy rozpoznać swojego potencjału, spotkajmy się z doradcą zawodowym. Pamiętajmy, że studia podyplomowe zazwyczaj są droższe niż kursy, ale nie jest to regułą. Na rynku edukacyjnym dostępne są bowiem bardzo specjalistyczne, kilkudniowe kursy, które kosztują więcej niż semestr studiów. Zazwyczaj przeznaczone są one dla osób ze specjalistycznym wykształceniem, a przekazuje się na nich bardzo fachową wiedzę.

Jakie studia podyplomowe i szkolenia warto podejmować?

Doradcy personalni i pracodawcy są zdania, iż lepiej podejmować dodatkowe szkolenia związane z ukończonymi przez nas studiami. Mając orientację w danej tematyce, łatwiej ocenimy, czy przekazywane treści są wartościowe. Ponadto, zdobyta wiedza będzie uzupełnieniem dla tej, o którą wzbogaciły nas studia. Jeśli już pracujemy, pracodawca zapewne oczekuje, że poszerzymy wiedzę, ale poruszana na zajęciach tematyka nie będzie czymś zupełnie dla nas nowym. Możemy sami też zastanowić się, czego warto się douczyć, by być konkurencyjnym na rynku pracy. Dla przykładu, jeśli skończyliśmy studia prawnicze, już w czasie zajęć na aplikacji, warto rozejrzeć się i popytać kolegów z branży. Być może brakuje prawników zajmujących się jakimś wycinkiem wiedzy, a można się przeszkolić w tej dziedzinie. Warto także doskonalić umiejętności miękkie, czyli zdolność komunikacji werbalnej i niewerbalnej, asertywność, empatię, umiejętność kooperacji, rozwiązywania problemów czy autoprezentacji. Umiejętności współpracy z ludźmi przyda nam się zawsze, a już w czasie rozmowy kwalifikacyjnej wydamy się spokojni i pewni siebie, co z pewnością korzystnie wpłynie na nasz wizerunek.

Dobrze prowadzone szkolenia czy studia podyplomowe to świetna okazja do poszerzenia swojej, przykłady szkoleń http://www.podyplomowe.ue.wroc.pl/studia.html . Świeżo upieczony magister nie powinien spoczywać na laurach. Jego kariera zawodowa właśnie się rozpoczyna i warto, by był do niej dobrze przygotowany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *