Czy studia podyplomowe są drogie?

studia zaoczne

Wizja płacenia wielotysięcznych rat za każdy rok nauki może skutecznie zniechęcić do rozpoczęcia studiów podyplomowych. Czy zdobycie dyplomu dobrej uczelni faktycznie jest drogie? A może istnieją sposoby na obniżenie kosztów nauki?

Ile kosztują studia podyplomowe?

Nauka na studiach podyplomowych obejmuje najczęściej dwa lub cztery semestry i to właśnie od jej długości oraz renomy uczelni zależy suma wszystkich kosztów. Widełki cenowe są dość szerokie – najtańsze roczne czesne mieści się w granicy 2 000 złotych, a najdroższe może przekroczyć 6 000 złotych. Osobną kategorię stanowią prestiżowe studia podyplomowe MBA, których koszt sięga nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, lecz można je rozpocząć dopiero po uzyskaniu doświadczenia zawodowego i osiągnięciu udokumentowanych sukcesów. Czasami studia podyplomowe są jednak dostępne zupełnie za darmo, na przykład wtedy, gdy uda Ci się uzyskać dotację – jej wartość może przekraczać nawet 11 000 złotych! Dofinansowanie obejmuje zwykle 80% lub 100% kosztów nauki, a aby je otrzymać, należy złożyć wypełniony formularz w siedzibie uczelni, która proponuje takie rozwiązanie.

Zliczając koszty nauki zwróć uwagę na to, że studia podyplomowe – w przeciwieństwie do licencjackich lub magisterskich raczej nie wymagają zakupu podręczników lub kserowania wielu stron notatek. W większości przypadków niezbędne materiały otrzymasz od wykładowców – w formie wydruków lub elektronicznych prezentacji. To wszystko sprawia, że w kosztach studiów podyplomowych nie musisz już uwzględniać żadnych dodatkowych pozycji oprócz czesnego, opłaty wpisowej oraz ewentualnej opłaty za powtórzenie egzaminu.

Co zrobić, by obniżyć koszt studiów?

Przede wszystkim namów swojego pracodawcę, aby to on sfinansował Twoją edukację i uzasadnij to zwiększeniem kompetencji oraz możliwością poszerzenia zakresu obowiązków na Twoim stanowisku. Możesz też zaproponować zamianę obiecanej wcześniej podwyżki na opłacanie czesnego – takie rozwiązanie będzie dla pracodawcy o wiele bardziej korzystne pod względem finansowym i zarazem udowodni mu, że jesteś ambitną osobą, której zależy na dynamicznym rozwoju.

Innym sposobem na obniżenie kosztów studiów podyplomowych jest korzystanie z promocji tj. „wpisowe za 0 zł”, które są zwykle ograniczone czasowo. Warto pamiętać również o tym, że ukończenie podyplomówki jest tańsze dla osoby, która sumiennie się uczy i za pierwszym razem zdaje egzaminy, ponieważ ich powtarzanie może generować dodatkowe opłaty.

Uzyskanie dyplomu studiów podyplomowych najczęściej wiąże się z kosztami, lecz dzięki skorzystaniu z promocji i dotacji oferowanych przez uczelnie, cena kontynuowania edukacji może być niewielka. Warto ją zaoszczędzić, by podjąć to wyzwanie i zwiększyć swoje kompetencje oraz szanse na rynku pracy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *