Na co uważać decydując się na kartę płatniczą?

 

Karta płatnicza jest tak powszechna jak gotówka. W łatwy sposób można ja otrzymać otwierając rachunek rozliczeniowo oszczędnościowy lub wypełniając odpowiedni wniosek o jej wydanie. Czy jednak każda karta płatnicza jest taka sama? A może w zależności od rodzaju różnią się one funkcjonalnością?

 

Czym różnią się od siebie karty płatnicze?

Karta płatnicza jest instrumentem finansowym umożliwiającym płatności w sklepie, który jest wyposażony w terminal POS, oraz w niektórych przypadkach w Internecie. Nie ma darmowych kart płatniczych czuli tzw. „za 0 zł”. Aby móc korzystać z niej za darmo, trzeba spełnić wymagania określone przez bank, które na szczęście nie są trudne do spełnienia. Zazwyczaj jest to określona ilość transakcji w miesiącu lub na łączną sumę np. 200 zł.

Wymóg określonej ilości transakcji lub jej sumy dotyczy tyko zwykłej karty płatniczej wydawanej do rachunku ROR. Takimi kartami mogą być Visa Electron lub MasterCard Maestro. Są one najpowszechniejszym typem kart i mogą zostać wydane nawet dla osób od 13 roku życia za zgodą opiekuna.

Karty które pozwalają na powstanie salda ujemnego na rachunku to popularne swego czasu debetówki. Korzystać z niej mogą osoby, które uprzednio złożyły wniosek o jej wydanie. Pozytywna decyzja bardzo często związana jest z odpowiednią zdolnością kredytową lub stałymi wpływami na konto.

Karty kredytowe zawsze wymagają złożenia wniosku i posiadania odpowiedniej zdolności kredytowej, chociaż niektóre banki beż przeszkód wydają je bezrobotnym studentom. Wraz z kartą kredytową otwierany jest osobny rachunek, z linią kredytową. Jest to najwyżej oprocentowany kredyt, który można otrzymać w banku. Oprocentowanie wynosi ok 10% lub więcej, ale odsetki nie są naliczane przez ok 50 pierwszych dni od pierwszej transakcji. Jeżeli przed upływem tego czasu zadłużenie karty zostanie całkowicie spłacone, okres promocyjny zacznie biec od nowa po następnej transakcji. Przy sumiennej spłacie karty korzystanie z niej jest całkowicie darmowe pod warunkiem, że karta nie zostanie użyta do wypłaty pieniędzy w bankomacie, co oznaczało by wygaśnięcie okresu bezodsetkowego i naliczenie odsetek od pierwszej transakcji w tym okresie.

Odsetki karty kredytowej nie są naliczane od całego limitu, ale tylko od wykorzystanej kwoty, co upodabnia ją do kredytu odnawialnego.

Na co uważać korzystając z karty płatniczej

Najsłabszym ogniwem bezpieczeństwa kart płatniczych jest sam użytkownik. Większość nieautoryzowanych transakcji jest dokonywanych tylko i wyłącznie z winy użytkownika, który podje pin do karty osobom postronnym. Należy pamiętać, że każda karta płatnicza jest ubezpieczona od nieautoryzowanych transakcji powyżej 150 euro. Jeżeli jednak taka transakcja zostanie dokonana przy użyciu pinu, klient nie ma co liczyć na pomoc banku w odzyskaniu pieniędzy.

Pod znakiem zapytania stoi również bezpieczeństwo kart zbliżeniowych, ponieważ transakcje nie wymagają podania pinu jeżeli opiewają na kwotę niższą niż 50 złotych. Takich transakcji może być wiele w ciągu dnia, zanim jej prawowity właściciel się zorientuje. Aby zminimalizować ryzyko kradzieży można ustawić dzienne limity dla płatności bezgotówkowych, chociaż zalecane jest całkowite wyłączenie tej funkcji.

Osoby ceniące sobie tę funkcjonalność karty powinny ją ubezpieczyć od nieautoryzowanych transakcji. Ubezpieczenie takie pozwali na odzyskanie skradzionych pieniędzy od nieautoryzowanej transakcji do 72 godzin przed jej zastrzeżeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *