Czy warto iść na studia podyplomowe?

Studia podyplomowe

W obecnej sytuacji na rynku pracy dyplom wyższych studiów nie wystarcza, by zdobyć upragnioną pracę. Osób z tytułem magistra przybywa, więc jeśli chcemy być konkurencyjni na rynku pracy, musimy podnosić swoje kwalifikacje i nieustannie się doszkalać. Warto iść na studia podyplomowe, które są inwestycją w siebie.

Zanim zapiszemy się na studia podyplomowe

Ścieżkę kariery trzeba dobrze zaplanować. Zanim podejmiemy jakiekolwiek kroki, musimy wiedzieć, co chcemy osiągnąć. Jeśli nie będziemy znać celu, trudno będzie określić odpowiednią drogę. Musimy wiedzieć, czy chcemy się czegoś nauczyć, czy może popracować nad kompetencjami i umiejętnościami społecznymi. Zidentyfikowanie swoich potrzeb nie jest trudne, jeśli jasno określimy ścieżkę kariery zawodowej i dobrze znamy swoje predyspozycje. Jeśli nie potrafimy rozpoznać swojego potencjału, spotkajmy się z doradcą zawodowym, który obiektywnie oceni sytuację i przedstawi nam wizje rozwoju, zgodne z naszymi oczekiwaniami. Specjalista doradzi, co warto zrobić i czy zapisanie się na studia podyplomowe jest dobrym pomysłem.

Jakie studia podyplomowe warto podejmować?

Lepiej podejmować studia podyplomowe związane z naszym bazowym wykształceniem. Przekazywane na zajęciach treści będą uszczegółowieniem wycinka wiedzy zdobytej podczas nauki w szkole wyższej. Na dobrze dobranych studiach podyplomowych uzupełnimy swoją wiedzę, a poruszana na zajęciach tematyka nie będzie czymś zupełnie dla nas nowym. Możemy sami też zastanowić się, czego warto się douczyć, by być konkurencyjnym na rynku pracy. W każdej dziedzinie wiedzy czy nauki jest wiele odłamów, w chcąc być konkurencyjnym na rynku pracy musimy się wyspecjalizować. Psycholog może być specjalistą od tzw. trudnej młodzieży, a tłumacz może wyspecjalizować się w konkretnych zleceniach, np. dotyczących handlu czy konkretnych urządzeń. Jeśli dobrze opanuje wybraną tematykę, stanie się idealnym usługodawcą dla kontrahentów. Zawsze warto zapisać się na studia podyplomowe, na których będziemy doskonalić kompetencje miękkie, czyli zdolność komunikacji werbalnej i niewerbalnej, asertywność, empatię, umiejętność kooperacji, rozwiązywania problemów czy autoprezentacji. Takie zdolności są przydatne w czasie pracy z ludźmi. Sprawna i dobra komunikacja pozwoli uniknąć konfliktów i ułatwi porozumienie ze współpracownikami.

Dobrze prowadzone studia podyplomowe to świetna okazja do poszerzenia swojej wiedzy i doskonała inwestycja w siebie. Świeżo upieczony magister nie powinien spoczywać na laurach. Nawet doświadczony pracownik nie powinien rezygnować z okazji do nauki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *