Czy warto zatrudnić księgową w firmie?

zespół w pracy

Rozpoczęcie własnej drogi zawodowej, otworzenie własnej działalności to nie lada wyzwanie, ale coraz więcej osób decyduje się na taki krok. Dlaczego? Co nimi kieruje? Z jakimi problemami mogą się spotkać? Temat jest szeroki więc spróbujemy go odrobinę przybliżyć.

Plusy i minusy własnej działalności

Nienormowany czas pracy, biuro w domu, decydowanie o rodzaju przyjmowanych zleceń – to niewątpliwie plusy jakie niesie za sobą własna działalność. Jednak wiadomo – wiąże się z nią również ryzyko, przede wszystkim ryzyko finansowe. Bowiem przeważnie potrzeba roku czasu aby firma się rozkręciła, aby zaczęła przynosić prawdziwe dochody a nie tylko pozwalała zarobić na najpotrzebniejsze opłaty z nią związane. Jeśli do tego dojdzie jeszcze kredyt na zaopatrzenie czy wyposażenie, to nikogo nie powinno dziwić, że niektórzy są do tego tematu sceptycznie nastawieni.

Do sukcesu małymi kroczkami

Wiadomo, że nie od razu Rzym zbudowano. Dlatego trzeba się uzbroić w cierpliwość i na początku działalności wdrożyć pewne korki oszczędnościowe. Jednym z nich, jeśli chodzi o małe firmy, będzie… rezygnacja z księgowej. Bowiem prawda jest taka, że niewielkie firmy prowadzić mogą małą księgowość, która opiera się na księdze przychodów i rozchodów. A do tego idealnie nadaje się program do prowadzenia księgowości. Wiadomo, że zatrudnienie księgowej wiąże się z pewnymi kosztami, podobnie jak opłacanie biura rachunkowego. A program do prowadzenia księgowości jest na tyle intuicyjny, że poradzi sobie z nim nawet laik. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, aby z czasem, kiedy firma się rozrośnie zatrudnić księgową. Jednak początkowo program do prowadzenia księgowości w zupełności wystarczy.księgowa

Zalety programu do prowadzenia księgowości

Program do prowadzenia księgowości w przypadku mikroprzedsiębiorstw, czyli tych, które nie zatrudniają więcej niż 10 osób, jest bardzo intuicyjny. Jednak mimo tego, że nie jest skomplikowany to zapewni kompleksową obsługę rachunkową jednoosobowej firmy. W dobrej jakości programie do prowadzenia księgowości można wystawiać faktury jak również dodawać koszty firmowe. Dużą zaletą jest również na podstawie powyższych danych generowanie i drukowanie księgi przychodów i rozchodów. Ważną cechą jest również możliwość wystawiania faktur VAT i deklaracji VAT-7, jak i automatyczne sprawdzanie wartości składek ZUS i wyliczanie podatku.

Kiedy jednak czas na księgową?

Kiedy firma się rozrasta, ma coraz więcej pracowników i przechodzi już do wymiaru pełnej księgowości, warto zastanowić się nad zatrudnieniem specjalisty od finansów. Owszem, bez problemu można znaleźć program do prowadzenia księgowości w wersji pełnej, nie tylko uproszczonej, ale lepiej powierzyć go sprawdzonej osobie, która zna się na temacie księgowości. Bowiem w przypadku wielkich firm mowa już o zupełnie innych kwotach, którymi się obraca, dlatego w takich wypadkach wskazana jednak będzie księgowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *