Jak wybrać studia podyplomowe?

książki studia

W obecnej sytuacji na rynku pracy dyplom wyższych studiów nie wystarcza, by zdobyć upragnioną pracę. Osób z tytułem magistra przybywa, więc pracodawcy są bardzo wybredni, gdyż mogą przepytywać i sprawdzać wielu kandydatów. W związku z tym, warto zapisać się na studia podyplomowe, by zwiększyć swoje szanse na rynku pracy.

Zanim zapiszemy się na studia podyplomowe

Studia podyplomowe kosztują, a zapisanie się na takie, które nie przyniosą żadnych korzyści jest po prostu stratą pieniędzy. Zanim więc zapiszemy się na studia, dobrze się zastanówmy. Musimy wiedzieć, czy chcemy się czegoś nauczyć, czy może popracować nad kompetencjami i umiejętnościami społecznymi, czyli związanymi z indywidualnym funkcjonowaniem jednostki. Zidentyfikowanie swoich potrzeb nie jest trudne, jeśli jasno określimy ścieżkę kariery zawodowej i dobrze znamy swoje predyspozycje. Jeśli nie potrafimy rozpoznać swojego potencjału, spotkajmy się z doradcą zawodowym. Pamiętajmy, że studia podyplomowe zazwyczaj są droższe niż kursy, ale nie jest to regułą. Na rynku edukacyjnym dostępne są bowiem bardzo specjalistyczne, kilkudniowe kursy, które kosztują więcej niż semestr studiów. Zazwyczaj przeznaczone są one dla osób ze specjalistycznym wykształceniem, a przekazuje się na nich bardzo fachową wiedzę.

Jakie studia podyplomowe warto podejmować?

Doradcy personalni i pracodawcy są zdania, iż lepiej podejmować studia podyplomowe związane z ukończonym przez nas kierunkiem studiów. Mając orientację w danej tematyce, łatwiej ocenimy, czy przekazywane treści są wartościowe. Zdobyta wiedza będzie doskonałym uzupełnieniem dla tej, o którą wzbogaciły nas studia. Jeśli już pracujemy, pracodawca zapewne oczekuje, że poszerzymy wiedzę, ale poruszana na zajęciach tematyka nie będzie czymś zupełnie dla nas nowym. Być może dostaliśmy nowe obowiązki lub mamy szansę na awans, ale brakuje nam kompetencji. W takiej sytuacji najlepiej szczerze porozmawiać z szefem i zapytać, czy konkretne studia podyplomowe zwiększą nasze szanse. Możemy sami też zastanowić się, czego warto się douczyć, by być konkurencyjnym na rynku pracy. Warto także doskonalić umiejętności miękkie, czyli zdolność komunikacji werbalnej i niewerbalnej, asertywność, empatię, umiejętność kooperacji, rozwiązywania problemów czy autoprezentacji. Umiejętności współpracy z ludźmi przyda nam się zawsze, a już w czasie rozmowy kwalifikacyjnej wydamy się spokojni i pewni siebie, co z pewnością korzystnie wpłynie na nasz wizerunek.

Dobrze prowadzone studia podyplomowe to świetna okazja do poszerzenia swojej wiedzy. Świeżo upieczony magister nie powinien spoczywać na laurach, gdyż jego kariera zawodowa właśnie się rozpoczyna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *